Προαπαιτούμενα

Παρακάτω αναφέρονται οι προϋποθέσεις τις οποίες πρέπει να πληροί κάποιος για να γίνει δεκτός στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα.

Προαπαιτούμενα Εισαγωγής

Οι υποψήφιοι μεταπτυχιακοί φοιτητές του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών στη «Διοίκηση Επιχειρήσεων Τροφίμων ΜΒΑ» θα πρέπει να πληρούν τις κάτωθι προϋποθέσεις:
  • να είναι πτυχιούχοι του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων Αγροτικών Προϊόντων και Τροφίμων ή πτυχιούχοι Οικονομικής, Τεχνολογικής και Θετικής κατεύθυνσης άλλων Πανεπιστημιακών Τμημάτων της ημεδαπής ή Ανώτατων Στρατιωτικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Α.Σ.Ε.Ι.) ή πτυχιούχοι Α.Τ.Ε.Ι. συγγενούς γνωστικού αντικειμένου
  • να είναι πτυχιούχοι αναγνωρισμένων ομοταγών ιδρυμάτων της αλλοδαπής με ειδικότητα στην Οργάνωση και Διοίκηση Επιχειρήσεων
  • να διαθέτουν τουλάχιστον καλή γνώση της αγγλικής γλώσσας (πτυχίο Lower ή ανώτερο)
Στα ακαδημαϊκά κριτήρια που συνεκτιμώνται κατά την επιλογή των μεταπτυχιακών φοιτητών περιλαμβάνονται: ο βαθμός του πτυχίου, η βαθμολογία στα μαθήματα που είναι σχετικά με το γνωστικό αντικείμενο του Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών, οι επιστημονικές δημοσιεύσεις και διακρίσεις (εάν υπάρχουν) και η ερευνητική εμπειρία (εάν υπάρχει).