Βιβλιοθήκη

Το Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Αγροτικών Προϊόντων και Τροφίμων διαθέτει βιβλιοθήκη η οποία συστεγάζεται με την αντίστοιχη του Τμήματος Διαχείρισης Περιβάλλοντος και Φυσικών Πόρων σε χώρο 167 τ.μ. και καλύπτει επαρκώς τις εκπαιδευτικές και ερευνητικές ανάγκες του. Η συγκεκριμένη βιβλιοθήκη είναι παράρτημα της Βιβλιοθήκης & Κέντρου Πληροφόρησης (ΒΚΠ) του Πανεπιστημίου Πατρών.
Είναι κυρίως δανειστική, εφόσον το αναγνωστήριο που διαθέτει είναι σχετικά μικρό (12 θέσεων). Διαθέτει επίσης 5 μονάδες Η/Υ για τους χρήστες με πρόσβαση στο διαδίκτυο, φωτοτυπικό μηχάνημα και δυνατότητα δανεισμού υλικού μέσω του Εθνικού Κέντρου Τεκμηρίωσης (ΕΚΤ) στο οποίο είναι μέλος.
Στη συλλογή της περιλαμβάνονται 10.040 τόμοι βιβλίων, Ελληνικών και Ξενόγλωσσων, που άπτονται όλων σχεδόν των επιστημονικών αντικειμένων, 48 τρέχουσες συνδρομές περιοδικών σε έντυπη ή ηλεκτρονική μορφή, 250 περίπου ηλεκτρονικά μέσα αποθήκευσης, καθώς και κάποιες βιντεοταινίες, φωτογραφικό υλικό και χάρτες. Επίσης, υπάρχουν στη Βιβλιοθήκη, διπλωματικές εργασίες των προπτυχιακών και μεταπτυχιακών φοιτητών καθώς και διδακτορικές διατριβές.
Η ηλεκτρονική σύνδεση  των φοιτητών με την Βιβλιοθήκη & Κέντρο Πληροφόρησης (ΒΚΠ) του Πανεπιστημίου Πατρών (είτε από τις εγκαταστάσεις του Τμήματος είτε από απομακρυσμένη τοποθεσία με την χρήση του προγράμματος VPN) δίνει την δυνατότητα πρόσβασης (ηλεκτρονικής) σε:
περισσότερα από 12.000 ηλεκτρονικά περιοδικά
πάνω από 30.000 ηλεκτρονικά βιβλία
ένα μεγάλο αριθμό βιβλιογραφικών βάσεων δεδομένων
  • Επίσης, στις ηλεκτρονικές πηγές της ΒΚΠ περιλαμβάνονται και οι παρακάτω ψηφιακές συλλογές ανοικτής πρόσβασης:
    το Ιδρυματικό Αποθετήριο Νημερτής (link is external) , όπου φιλοξενείται η πνευματική παραγωγή του Πανεπιστημίου Πατρών (διδακτορικές διατριβές, μεταπτυχιακές και διπλωματικές εργασίες, δημοσιεύσεις, τεχνικές αναφορές, κλπ),
  • οι ψηφιακές συλλογές Κοσμόπολις (link is external) και Πλειάς (link is external) , όπου ευρετηριάζεται το περιεχόμενο 24 ελληνικών λογοτεχνικών περιοδικών του 19ου και αρχών του 20ου αιώνα (Αποθήκη των Ωφελίμων Γνώσεων, Νουμάς, Νέα Ζωή, Εστία, Ποικίλη Στοά, Ασμοδαίος, Εκλεκτά Μυθιστορήματα, Ο Ρωμηός, Παρνασσός, κ.ά.),
  • η ψηφιακή συλλογή Δανϊηλίς (link is external) , η οποία φιλοξενεί σπάνιες τοπικές, αλλά και πανελλαδικής κυκλοφορίας, περιοδικές εκδόσεις του 19ου και 20ου αιώνα (Συμπόσιο, Παλλάς, Απόστολος Ανδρέας, Ημερολόγιο της Μεγάλης Ελλάδος του Γ. Δροσίνη κ.ά.).
  • η πλατφόρμα ηλεκτρονικών εκδόσεων Πασιθέη (link is external) , η οποία διατίθεται ελεύθερα στην ακαδημαϊκή κοινότητα για την έκδοση επιστημονικών περιοδικών ανοικτής πρόσβασης.
Επιπρόσθετα των δυνατοτήτων του παρατήματος της βιβλιοθήκης στο Αγρίνιο και της ηλεκτρονικής σύνδεσης, οι φοιτητές έχουν με την φυσική τους παρουσία στην ΒΚΠ έχουν πρόσβαση στην κύρια συλλογή βιβλίων & οπτικοακουστικού υλικού με πάνω από 100.000 τόμους και στις συλλογές δωρεών, με κυριότερη αυτή του Β.Β. Αντωνόπουλου σε ένα χώρο που διαθέτει πλήρη δικτυακή υποδομή και σύγχρονο ηλεκτρονικό εξοπλισμό και μπορεί να φιλοξενήσει στα διάφορα αναγνωστήρια για μελέτη περίπου 400 άτομα.
Η ΒΚΠ είναι βιβλιοθήκη ανοιχτής πρόσβασης και δικαίωμα δανεισμού βιβλίων και χρήσης των υπηρεσιών της έχουν όλα τα μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας του Πανεπιστημίου Πατρών καθώς και όλοι οι ενδιαφερόμενοι, αρκεί να είναι κάτοχοι της κάρτας χρήστη της ΒΚΠ, η οποία εκδίδεται από το Τμήμα Δανεισμού. Η ΒΚΠ παρέχει επίσης στους χρήστες τη δυνατότητα να παραγγείλουν άρθρα ή βιβλία από άλλες Βιβλιοθήκες της χώρας ή του εξωτερικού μέσω της Υπηρεσίας Διαδανεισμού.
Οι εναλλακτικές πρόσβασης σε ηλεκτρονικό και έντυπο υλικό για του φοιτητές του Π.Μ.Σ. καλύπτουν σε εξαιρετικό βαθμό τις όποιες εκπαιδευτικές και ερευνητικές ανάγκες τους.